Włącz powiadomienia Zarządzaj powiadomieniami Moto-Profil

RAVENOL (29.1) Prezentacja dynamicznej wymiany płynu ATF za pomocą maszyny

Liczba uczestników: min. 10 os., max. 15 os.
Czas trwania: ok 7 godzin (szkolenie teoretyczne godz. 9-12, część praktyczna na warsztacie max. do godz. 16-tej)
Koszt: 400 zł netto / os.

1. Wstęp

2. Płyn przekładniowy ATF

 • Właściwości płynów ATF (różnica pomiędzy lepkością i gęstością, właściwości płynów ATF, wymagania stawiane płynom ATF, kiedy płyn ATF się zużywa, co wpływa na jego starzenie)
 • Okresy wymiany płynów ATF (zalecenia producentów pojazdów, zalecenia producentów automatycznych skrzyń biegów, mity i fakty dotyczące wymiany płynu ATF, dlaczego zdarza się, że po wymianie oleju skrzynia zaczyna szarpać, praktyka serwisowa)
 • Zalecenia producentów pojazdów dotyczące czynności obsługowych związanych z automatyczną skrzynią biegów
 • Autoryzowane procedury „przepłukania” skrzyni biegów
 • Dobór płynów ATF (wybór normy, czy kolor ma znaczenie, który płyn ATF wybrać: syntetyczny, mineralny czy hydrokrakowany, co jeśli jest kilka norm, czy można mieszać płyny ATF, identyfikacja skrzyni biegów, niebezpieczeństwa związane z doborem płynu ATF)

3. Statyczna wymiana płynu ATF

 • Podstawowe czynności związane z wymianą płynu ATF (rozmowa z klientem, przygotowanie samochodu, przygotowanie serwisu)
 • Lokalizacja otworów służących do wymiany płynu ATF (ryzyko z tym związane, czego unikać)
 • Kontrola poziomu w automatycznej skrzyni biegów (przy jakiej temperaturze, czy silnik ma być uruchomiony, w jakim ustawieniu ma być skrzynia biegów, podwójne otwory kontrolno-spustowe, miarka do kontroli poziomu)
 • Wymiana filtra w ASB

4. Dynamiczna wymiana płynu ATF

 • Zagadnienia ogólne związane z dynamiczną wymianą (dlaczego warto, jakie są zalety, przy jakich przebiegach, czy można uszkodzić w ten sposób skrzynię biegów
 • Zastrzeżenia związane z dynamiczną wymianą (na co uważać, a czego nie robić)
 • Podłączenie urządzenia do samochodu (gdzie się podpiąć, czy ważny jest kierunek przepływu płynu ATF, na co zwrócić szczególną uwagę, różnice w różnych podejściach do tej czynności)
 • Płukanie skrzyni biegów (przy pomocy detergentu, przy pomocy nowego oleju, jak długo płukać, jak przeprowadzać proces płukania, dlaczego urządzenie musi być podłączone)
 • Dynamiczna wymiana płynu ATF (kiedy ją przeprowadzić, kiedy wymienić filtr, ile oleju zastosować, jak długo przeprowadzać proces dynamicznej wymiany, w jakim ustawieniu musi być skrzynia biegów, czy koła samochodu muszą się obracać, czego nie robić)
 • Czynności po dynamicznej wymianie (kontrola poziomu, adaptacja, jazda próbna)
 • Utrudnienia związane z dynamiczną wymianą (jakie adaptery są potrzebne, co jeśli w układzie chłodzenia jest termostat ASB, co jeśli ASB posiada wymiennik ciepła zamiast klasycznej chłodnicy, przeprowadzanie procesu adaptacji po dynamicznej wymianie)
 • Dodatkowe funkcje oferowane przez urządzenia do dynamicznej wymiany oleju.

5. Prezentacja procesu dynamicznej wymiany przy pomocy urządzenia w warsztacie / kalibracja urządzenia po zakupie.
 

Dodatkowe wytyczne w zakresie szkolenia praktycznego:

 1. Czy da się podpiąć urządzenie (wcześniej należy sprawdzić samochód od dołu, czy da się podpiąć bezproblemowo urządzenie, czy śruby można odkręcić itp.), jakie są przyłącza?
 2. Jaki model samochodu? - preferowane samochody to: VW, BMW, AUDI, VOLVO, MERCEDES, OPEL, FORD, CITROEN (europejskie marki)
 3. Informacje o samochodzie: marka, model, rok produkcji, poj. silnika, rodzaj silnika, jaka skrzynia biegów i inne ważne informacje.
 4. Czy chłodnica skrzyni biegów jest przykręcona do skrzyni biegów, czy jest w innym miejscu?

Ponadto:

 1. Na warsztacie musi być podnośnik, dostęp do skrzynki narzędziowej (komplet kluczy płaskich, nasadowych, wkrętaki, nożyk itp.). W czasie szkolenia prace toczące się na warsztacie nie powinny być zbyt głośne.
 2. Na warsztacie musi być czyściwo materiałowe.
 3. Osoba do pomocy (ktoś z pracowników warsztatu).
 4. Na szkoleniu powinien być obecny przedstawiciel organizatora szkolenia.
 5. Na część teoretyczną musi być zapewniona salka na odpowiednią liczbę osób i rzutnik.
 6. Oleje i filtry zapewnia właściciel samochodu.

Formularz aplikacji

Niniejszą zgodę składam dobrowolnie i oświadczam że zostałem poinformowany o uprawnieniach w tym:

 • o wglądu do danych, ich poprawiania, uzupełniania, jak również prawie do cofnięcia zgody oraz  wniesienia skargi do organu nadzorczego w zakresie przetwarzanych danych osobowych.
 • do żądania od administratora dostępu do danych osobowych dotyczących Mojej osoby, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub o prawie do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także o prawie do przenoszenia danych.

Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski obszar geograficzny. Informacje zawarte w formularzu nie będą profilowane w sposób automatyczny.