Podczas konferencji prezentowane są analizy, trendy i doświadczenia praktyków oraz opisy nowych rozwiązań z tej dziedziny. Elementem tegorocznego spotkania była również prelekcja Adama Pawlaka – wiceprezesa zarządu oraz dyrektora finansowego Moto-Profilu oraz Elwiry Marynčák – kierownik działu kontroli należności Moto-Profilu w zakresie transformacji i rozwoju funkcji kontroli należności.
Podczas tegorocznej edycji konferencji po raz pierwszy przyznane zostały nagrody PICM – indywidualna i zespołowa, za wyróżniające się osiągnięcia w zarządzaniu należnościami. Nagrodę zespołową OTC Excellence Award (Order To Cash) otrzymał dział kontroli kredytowej Moto-Profil za kompleksowy proces oceny ryzyka i współpracy, zarówno z klientami, jak i współpracy wewnątrz Moto-Profilu. W szczególności doceniona została koncepcja zapożyczonych z bankowości komitetów kredytowych, podczas których dział kontroli kredytowej oraz dział handlowy wypracowują wspólne decyzje.
- W firmie wdrożono bardzo profesjonalny system oceny kontrahentów, łącznie z komitetem kredytowym, który jest typowy dla banków a nie przedsiębiorstw i kredytu B2B. Co ważne, w spotkaniach komitetu kredytowego uczestniczą przedstawiciele działu handlowego. Poza tym została wykonana olbrzymia praca nad zmianą mentalności i podejścia całej firmy do udzielania kredytu kupieckiego. Pozwoliło to przezwyciężyć bardzo uciążliwy stereotyp działu kredytowego jako hamulcowego sprzedaży. Kompleksowe i systemowe podejście do zarządzania kredytem kupieckim pozwoliło nie tylko systematycznie zmniejszać udział należności trudnych, ale także zdecydowanie ograniczyć ryzyka prawne poprzez całościową kontrolę klientów i wdrożenia pełnego procesu Know Your Customer (KYC) – powiedział Robert Dyrcz, założyciel fundacji PICM.