Nauka i biznes pomogą w rozwoju szkolnictwa zawodowego i młodych mechaników

W Katowicach podpisano porozumienie, które pozwoli na rozwój projektów z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości do kształcenia uczniów techników i szkół branżowych. Sygnatariuszami porozumienia są Akademia WSB, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, firma VRTechnology oraz Moto-Profil – właściciel marki ProfiAuto i twórca projektu ProfiAuto Wirtualny Warsztat, który dał początek nowej inicjatywie. Projekt wzbudził również zainteresowanie NATO DEEP eAcademy – specjalnej agendy Sojuszu Północnoatlantyckiego, wspierającej szesnaście krajów partnerskich NATO w reformowaniu systemów szkolnictwa wojskowego i harmonizacji programów kształcenia, zgodnie z jego standardami.

Nauka i biznes pomogą w rozwoju szkolnictwa zawodowego i młodych mechaników.webp

Jak wskazują sygnatariusze podpisanej w siedzibie KSSE umowy, organizowane w jej ramach wydarzenia pozwolą na dużo większą skalę rozwijać projekty wykorzystujące narzędzia VR do kształcenia uczniów techników oraz szkół branżowych. Ma to tym samym przełożyć się na lepsze dostosowanie oferty kształcenia i szkoleń zawodowych do aktualnych warunków na rynku pracy.

W ramach porozumienia, wśród planowanych działań są m.in.:

  • realizacja przedsięwzięć edukacyjnych, badawczo-rozwojowych i związanych z rynkiem pracy (konferencje, seminaria, targi pracy, wizyty studyjne, turnieje zawodowe, spotkania z praktykami),
  • podnoszenie kwalifikacji zawodowych i kompetencji kluczowych zainteresowanych uczniów poprzez organizację specjalistycznych szkoleń,
  • współpraca przy organizacji praktyk i staży dla uczniów,
  • współpraca przy realizacji inicjatywy „Platforma Interaktywnej Edukacji VRT”, która pozwoli na wykorzystanie technologii VR wzorowanej na projekcie ProfiAuto Wirtualny Warsztat.

W ceremonii podpisania porozumienia uczestniczyli m.in. dr hab. Marcin Lis – Prorektor ds. Studenckich, prof. Akademia WSB, Michał Tochowicz – prezes Moto-Profil Sp. z o.o., dr inż. Karol Jędrasiak – prezes VRTechnology, dr Janusz Michałek – prezes KSSE oraz Monika Bryl – zastępca prezesa KSSE. Gościem specjalnym uroczystości był dr hab. Piotr Gawliczek, prof. UWM – dyrektor NATO DEEP eAcademy, który przekazał, że on i jego eksperci będą
z zainteresowaniem nie tylko przyglądali się tej inicjatywie, ale również włączali się w związane z nią wydarzenia.  W ramach swoich projektów NATO DEEP eAcademy rozwija m.in. kompetencje cyfrowe wykładowców, w tym w sferze wirtualnej rzeczywistości.

Projektem, który zainicjował porozumienie, jest ProfiAuto Wirtualny Warsztat – oprogramowanie komputerowe na bazie technologii VR, w którym użytkownik porusza się po modelowym, wirtualnym warsztacie samochodowym. Zawiera on kilka scenariuszy serwisowych, takich jak np. wymiana tarcz i klocków hamulcowych, amortyzatorów czy akumulatora. Program na bieżąco koryguje błędy i uczy adeptów mechaniki dobrych nawyków. Plan wprowadzenia oprogramowania do systemu kształcenia został ogłoszony w październiku 2021 r. podczas konferencji „Szkoła przyszłości”, której towarzyszył „I Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR”. Kolejnym etapem inicjatywy był zorganizowany na przełomie 2021 i 2022 roku pilotaż – cykl spotkań, podczas którego niemal 200 uczniów szkół mechanicznych ze Śląska szkolonych było pod kątem wykorzystania oprogramowania do codziennej nauki, jako uzupełnienia klasycznych praktyk zawodowych. Ze względu na sukces pierwszych wdrożeń, projekt będzie wprowadzany w szkołach zawodowych w całej Polsce, a pierwsze prezentacje poza Śląskiem miały już miejsce m.in. w woj. warmińsko-mazurskim i pomorskim. Partnerami projektu ProfiAuto Wirtualny Warsztat są czołowi producenci części zamiennych: ATH Heinl, Bosch, Brembo, MANN-FILTER, MILWAUKEE, Monroe, Osram, Schaeffler, VARTA, Valeo oraz ZF.

Cieszymy się, że potencjał ProfiAuto Wirtualnego Warsztatu okazał się tak duży, iż na jego bazie prowadzone będą kolejne projekty edukacyjne dla szerszego grona uczniów w całej Polsce. To właśnie tego typu inicjatywy są często iskrą, która pozwala na tworzenie rewolucyjnych rozwiązań na bazie nowoczesnych technologii. Nasze porozumienie jest dobrym przykładem na to, jak biznes może łączyć się z nauką, a dzięki temu tworzyć nową jakość w różnych sferach życia – mówi Michał Tochowicz, prezes firmy Moto-Profil Sp. z o.o., właściciela marki ProfiAuto.

Nauczyciele nie będą i nie powinni być zastąpieni przez platformy e-learningowe. Ale ci, którzy z nich nie korzystają,  zostaną zastąpieni przez tych, którzy twórczo ich używają – powiedział dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Dlatego liczymy na to, że nasza inicjatywa stworzy nową jakość w kształceniu zawodowym. Jak pokazał wspólny projekt – jest to możliwe tu i teraz – dodał dr Michałek.

Nowoczesna uczelnia to miejsce otwarte na ludzi, ich potrzeby, a przede wszystkim przyszłościowe projekty. Jako Akademia WSB wspieramy inicjatywy służące rozwojowi kształcenia i jakości edukacji, a także stawiamy na innowacje w praktyce, jak np. VR wykorzystywany w procesach nauczania. Potencjał wirtualnej rzeczywistości widzą także przedstawiciele świata biznesu. Dlatego cieszę się, że wspólnie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A., firmą Moto-Profil oraz spółką VRTechnology podpisaliśmy porozumienie w sprawie współpracy w zakresie rozwijania projektów wykorzystujących narzędzia VR do kształcenia uczniów techników i szkół branżowych. To doskonały przykład na to, że współpraca szkolnictwa i nauki z biznesem może mieć bezpośredni wpływ na rozwój polskiego przemysłu – mówi dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB.

Cieszę się, że rozwijane przez naszą firmę technologie VR osiągnęły taki poziom dojrzałości, iż pozwoliły na realizację założeń ProfiAuto Wirtualnego Warsztatu. Jak widać, dały one również podstawę do dalszego rozwoju inicjatyw na nim bazujących, angażując w nie kolejne instytucje i organizacje funkcjonujące na styku biznesu i nauki. Liczymy, że to porozumienie jest początkiem forum wymiany myśli w zakresie VR i zarazem motorem napędowym rozwoju nowoczesnych technologii szkoleniowych w Polsce – mówi dr inż. Karol Jędrasiak, prezes VRTechnology.

Zobacz inne aktualności

Ostatnie aktualności

Nowe rozdanie w ProfiAuto. Poznajcie Ambasadorów marki
15/Kwi

Nowe rozdanie w ProfiAuto. Poznajcie Ambasadorów marki

38. To nowa i szczególna liczba w ProfiAuto. Dokładnie tylu liczy grupa Ambasadorów ProfiAuto, która działa w ramach sieci od 1 kwietnia. Największa w Polsce sieć niezależnych sklepów i hurtowni motoryzacyjnych stawia na nową strategię, spójność i jednolitą komunikację.
Branża aftermarketu motoryzacyjnego będzie rosła szczególnie w Polsce
5/Kwi

Branża aftermarketu motoryzacyjnego będzie rosła szczególnie w Polsce

Jak wskazują analizy ekspertów motoryzacyjnych, w najbliższych latach park samochodów ma ulegać sukcesywnemu starzeniu się, co paradoksalnie ma związek z postępującą elektryfikacją pojazdów. Dzięki temu wartość globalnego IAM (rynku dystrybutorów, sklepów oraz hurtowni motoryzacyjnych) ma zwiększyć się o niemal 18 miliardów USD do końca dekady. Jak przekonują eksperci firmy Moto-Profil, szczególnie w Polsce branża ta będzie rosła w szybkim tempie, gdyż kierowców i większości firm nie będzie stać na przesiadanie się do coraz droższych, zelektryfikowanych modeli samochodów. Na przykładzie rozwoju należącej do nich sieci ProfiAuto wskazują też, jak z powodzeniem inwestować dziś w branży IAM.
Moto-Profil z prestiżową nagrodą magazynu Forbes
3/Kwi

Moto-Profil z prestiżową nagrodą magazynu Forbes

Moto-Profil otrzymał nagrodę „Diament Forbesa 2024”, przyznawaną najbardziej dynamicznie rozwijającym się firmom w Polsce. To już jedenaste z rzędu wyróżnienie tego prestiżowego miesięcznika finansowego dla chorzowskiej firmy.
Nowa benzyna E10 – mechanicy wyjaśniają, czy rzeczywiście jest czego się obawiać
27/Lut

Nowa benzyna E10 – mechanicy wyjaśniają, czy rzeczywiście jest czego się obawiać

Na przełomie 2023 i 2024 roku benzyna E10 była tematem numer jeden w mediach motoryzacyjnych oraz wśród osób wiedzących nieco więcej o samochodach. Jedni byli pełni obaw, że nowe paliwo zniszczy im samochód, inni twierdzili, że dodatek bioetanolu nie ma żadnego znaczenia. Którzy z nich mają rację, wyjaśniają eksperci z należącej do firmy Moto-Profil sieci ProfiAuto.
Na Śląsku powstała akademia, która ma pomóc uchronić branżę motoryzacyjną przed brakiem mechaników
11/Gru

Na Śląsku powstała akademia, która ma pomóc uchronić branżę motoryzacyjną przed brakiem mechaników

Jak alarmują branżowi eksperci, mimo iż park pojazdów w Polsce jest coraz starszy, już w najbliższych latach może zabraknąć wykwalifikowanych mechaników do napraw naszych samochodów. By temu zapobiec Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna wraz z partnerami biznesowymi, w tym firmą Moto-Profil - właścicielem największej sieci warsztatów w Polsce (ProfiAuto Serwis) oraz we współpracy z uczelniami wyższymi: Politechniką Śląską i Akademią WSB w Dąbrowie Górniczej a także ośmioma szkołami kształcącymi mechaników pojazdów samochodowych powołały "Automotive StrefAcademy KSSE".
ProfiAuto chce zaoszczędzić mechanikom czas zamawiania części - debiut nowego katalogu online
8/Gru

ProfiAuto chce zaoszczędzić mechanikom czas zamawiania części - debiut nowego katalogu online

Sieć ProfiAuto – twórca pierwszego katalogu online w polskiej branży aftermarket – uruchomiła 20 listopada br. nową wersję swojego flagowego narzędzia do zamawiania części i akcesoriów motoryzacyjnych w sieci. Nowy katalog ProfiAuto ma w niektórych przypadkach skrócić czas zamawiania produktów nawet o 90 procent. Aktualna wersja ma też umożliwi dużo łatwiejsze i bardziej intuicyjne wyszukiwanie oraz grupowanie wyników zarówno na komputerach stacjonarnych, jak i urządzeniach mobilnych.
30 lat w branży: IX Konferencja ProfiAuto i Konferencja Partnerów Handlowych Moto-Profil
11/Paź

30 lat w branży: IX Konferencja ProfiAuto i Konferencja Partnerów Handlowych Moto-Profil

W dniach 6-7 października br. odbyło się coroczne spotkanie partnerów sieci ProfiAuto, tym razem połączone z jubileuszem 30-lecia jej właściciela – firmy Moto-Profil. W wydarzeniu wzięło udział ponad 450 gości – partnerów sieci, kontrahentów oraz dostawców z całej Europy. Choć event miał charakter jubileuszowy, skupiono się przede wszystkim na przyszłości branży, Moto-Profilu i ProfiAuto, w tym: nadchodzącym debiucie nowego katalogu online, rozszerzaniu sieci o kolejne punkty oraz rozwoju marek własnych: ProfiPower, OYODO i JPN.
Debiutuje nowa strona internetowa ProfiPower
25/Wrz

Debiutuje nowa strona internetowa ProfiPower

ProfiPower to – obok OYODO i JPN – jedna z marek własnych Moto-Profilu. Ponad 5300 mechaników i tysiące kierowców, którzy zaufali marce, od września br. może śledzić informacje na jej temat nie tylko na Facebooku, ale także na stronie www.profipower.eu.