Nauka i biznes pomogą w rozwoju szkolnictwa zawodowego i młodych mechaników

W Katowicach podpisano porozumienie, które pozwoli na rozwój projektów z wykorzystaniem wirtualnej rzeczywistości do kształcenia uczniów techników i szkół branżowych. Sygnatariuszami porozumienia są Akademia WSB, Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, firma VRTechnology oraz Moto-Profil – właściciel marki ProfiAuto i twórca projektu ProfiAuto Wirtualny Warsztat, który dał początek nowej inicjatywie. Projekt wzbudził również zainteresowanie NATO DEEP eAcademy – specjalnej agendy Sojuszu Północnoatlantyckiego, wspierającej szesnaście krajów partnerskich NATO w reformowaniu systemów szkolnictwa wojskowego i harmonizacji programów kształcenia, zgodnie z jego standardami.

Nauka i biznes pomogą w rozwoju szkolnictwa zawodowego i młodych mechaników

Jak wskazują sygnatariusze podpisanej w siedzibie KSSE umowy, organizowane w jej ramach wydarzenia pozwolą na dużo większą skalę rozwijać projekty wykorzystujące narzędzia VR do kształcenia uczniów techników oraz szkół branżowych. Ma to tym samym przełożyć się na lepsze dostosowanie oferty kształcenia i szkoleń zawodowych do aktualnych warunków na rynku pracy.

W ramach porozumienia, wśród planowanych działań są m.in.:

  • realizacja przedsięwzięć edukacyjnych, badawczo-rozwojowych i związanych z rynkiem pracy (konferencje, seminaria, targi pracy, wizyty studyjne, turnieje zawodowe, spotkania z praktykami),
  • podnoszenie kwalifikacji zawodowych i kompetencji kluczowych zainteresowanych uczniów poprzez organizację specjalistycznych szkoleń,
  • współpraca przy organizacji praktyk i staży dla uczniów,
  • współpraca przy realizacji inicjatywy „Platforma Interaktywnej Edukacji VRT”, która pozwoli na wykorzystanie technologii VR wzorowanej na projekcie ProfiAuto Wirtualny Warsztat.

W ceremonii podpisania porozumienia uczestniczyli m.in. dr hab. Marcin Lis – Prorektor ds. Studenckich, prof. Akademia WSB, Michał Tochowicz – prezes Moto-Profil Sp. z o.o., dr inż. Karol Jędrasiak – prezes VRTechnology, dr Janusz Michałek – prezes KSSE oraz Monika Bryl – zastępca prezesa KSSE. Gościem specjalnym uroczystości był dr hab. Piotr Gawliczek, prof. UWM – dyrektor NATO DEEP eAcademy, który przekazał, że on i jego eksperci będą
z zainteresowaniem nie tylko przyglądali się tej inicjatywie, ale również włączali się w związane z nią wydarzenia.  W ramach swoich projektów NATO DEEP eAcademy rozwija m.in. kompetencje cyfrowe wykładowców, w tym w sferze wirtualnej rzeczywistości.

Projektem, który zainicjował porozumienie, jest ProfiAuto Wirtualny Warsztat – oprogramowanie komputerowe na bazie technologii VR, w którym użytkownik porusza się po modelowym, wirtualnym warsztacie samochodowym. Zawiera on kilka scenariuszy serwisowych, takich jak np. wymiana tarcz i klocków hamulcowych, amortyzatorów czy akumulatora. Program na bieżąco koryguje błędy i uczy adeptów mechaniki dobrych nawyków. Plan wprowadzenia oprogramowania do systemu kształcenia został ogłoszony w październiku 2021 r. podczas konferencji „Szkoła przyszłości”, której towarzyszył „I Wojewódzki Turniej Młodych Mechaników VR”. Kolejnym etapem inicjatywy był zorganizowany na przełomie 2021 i 2022 roku pilotaż – cykl spotkań, podczas którego niemal 200 uczniów szkół mechanicznych ze Śląska szkolonych było pod kątem wykorzystania oprogramowania do codziennej nauki, jako uzupełnienia klasycznych praktyk zawodowych. Ze względu na sukces pierwszych wdrożeń, projekt będzie wprowadzany w szkołach zawodowych w całej Polsce, a pierwsze prezentacje poza Śląskiem miały już miejsce m.in. w woj. warmińsko-mazurskim i pomorskim. Partnerami projektu ProfiAuto Wirtualny Warsztat są czołowi producenci części zamiennych: ATH Heinl, Bosch, Brembo, MANN-FILTER, MILWAUKEE, Monroe, Osram, Schaeffler, VARTA, Valeo oraz ZF.

Cieszymy się, że potencjał ProfiAuto Wirtualnego Warsztatu okazał się tak duży, iż na jego bazie prowadzone będą kolejne projekty edukacyjne dla szerszego grona uczniów w całej Polsce. To właśnie tego typu inicjatywy są często iskrą, która pozwala na tworzenie rewolucyjnych rozwiązań na bazie nowoczesnych technologii. Nasze porozumienie jest dobrym przykładem na to, jak biznes może łączyć się z nauką, a dzięki temu tworzyć nową jakość w różnych sferach życia – mówi Michał Tochowicz, prezes firmy Moto-Profil Sp. z o.o., właściciela marki ProfiAuto.

Nauczyciele nie będą i nie powinni być zastąpieni przez platformy e-learningowe. Ale ci, którzy z nich nie korzystają,  zostaną zastąpieni przez tych, którzy twórczo ich używają – powiedział dr Janusz Michałek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Dlatego liczymy na to, że nasza inicjatywa stworzy nową jakość w kształceniu zawodowym. Jak pokazał wspólny projekt – jest to możliwe tu i teraz – dodał dr Michałek.

Nowoczesna uczelnia to miejsce otwarte na ludzi, ich potrzeby, a przede wszystkim przyszłościowe projekty. Jako Akademia WSB wspieramy inicjatywy służące rozwojowi kształcenia i jakości edukacji, a także stawiamy na innowacje w praktyce, jak np. VR wykorzystywany w procesach nauczania. Potencjał wirtualnej rzeczywistości widzą także przedstawiciele świata biznesu. Dlatego cieszę się, że wspólnie z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A., firmą Moto-Profil oraz spółką VRTechnology podpisaliśmy porozumienie w sprawie współpracy w zakresie rozwijania projektów wykorzystujących narzędzia VR do kształcenia uczniów techników i szkół branżowych. To doskonały przykład na to, że współpraca szkolnictwa i nauki z biznesem może mieć bezpośredni wpływ na rozwój polskiego przemysłu – mówi dr hab. Marcin Lis, prof. AWSB.

Cieszę się, że rozwijane przez naszą firmę technologie VR osiągnęły taki poziom dojrzałości, iż pozwoliły na realizację założeń ProfiAuto Wirtualnego Warsztatu. Jak widać, dały one również podstawę do dalszego rozwoju inicjatyw na nim bazujących, angażując w nie kolejne instytucje i organizacje funkcjonujące na styku biznesu i nauki. Liczymy, że to porozumienie jest początkiem forum wymiany myśli w zakresie VR i zarazem motorem napędowym rozwoju nowoczesnych technologii szkoleniowych w Polsce – mówi dr inż. Karol Jędrasiak, prezes VRTechnology.

Zobacz inne aktualności

Ostatnie aktualności

Debiutuje nowa strona internetowa ProfiPower
25/Wrz

Debiutuje nowa strona internetowa ProfiPower

ProfiPower to – obok OYODO i JPN – jedna z marek własnych Moto-Profilu. Ponad 5300 mechaników i tysiące kierowców, którzy zaufali marce, od września br. może śledzić informacje na jej temat nie tylko na Facebooku, ale także na stronie www.profipower.eu.
Niezależny aftermarket motoryzacyjny chce się rozwijać
14/Wrz

Niezależny aftermarket motoryzacyjny chce się rozwijać

Ośmiu na dziesięciu mechaników nie żałuje decyzji o założeniu serwisu motoryzacyjnego i jeszcze raz wybraliby tę formę działalności, rozpoczynając nowy biznes – wynika z badania przeprowadzonego w warsztatach ProfiAuto Serwis. Dobre nastroje w branży potwierdza też wzrost liczby nowych partnerów należącej do grupy Moto-Profil sieci: do 240 zrzeszonych firm dołączyło w ostatnich miesiącach aż sześć nowych hurtowni i sklepów motoryzacyjnych.
Świętujemy 30-lecie Moto-Profilu: dni otwarte i piknik
2/Cze

Świętujemy 30-lecie Moto-Profilu: dni otwarte i piknik

Z okazji 30-lecia firmy, 27 maja br. odbył się pierwszy Piknik Rodzinny Moto-Profilu. Na katowickim lotnisku Muchowiec bawiło się 1800 pracowników wraz z bliskimi. Impreza obfitowała w dziesiątki atrakcji, gdzie każdy mógł znaleźć coś dla siebie – i najmłodsi, i dorośli. Wśród nich były między innymi symulatory jazdy, konkursy, warsztaty artystyczne, dmuchańce oraz różnego rodzaju gry sprawnościowe i sportowe. Podobne wydarzenia odbyły się także w centrach logistycznych Moto-Profilu w Jawczycach pod Warszawą oraz w Świebodzinie. Na jednym z nich doszło nawet do… oświadczyn!
Znaczący awans Moto-Profilu na liście 500 największych firm
23/Maj

Znaczący awans Moto-Profilu na liście 500 największych firm

W 2023 roku Moto-Profil znalazł się na 189. pozycji na liście 500 największych polskich przedsiębiorstw, tworzonej przez dziennik „Rzeczpospolita”. To największy awans naszej firmy w historii jej obecności w tym prestiżowym rankingu. W 2022 i 2021 roku Moto-Profil znajdował się w czwartej setce tego corocznego zestawienia „Rzeczpospolitej”.
Moto-Profil o przyszłości branży na TEMOT International Summit 2023
19/Maj

Moto-Profil o przyszłości branży na TEMOT International Summit 2023

W dniach 9-11 maja br. eksperci Moto-Profil brali udział w TEMOT International Summit 2023 – najważniejszym corocznym spotkaniu przedstawicieli branży automotive aftermarket, w którym uczestniczyło ponad 400 gości z całego świata. TEMOT International to obecnie największa globalna organizacja zrzeszająca dystrybutorów i producentów części motoryzacyjnych. Nasza firma jest jej jedynym (pod kątem dystrybucji części i akcesoriów samochodowych) polskim członkiem już od ponad 20 lat, a w jej radzie nadzorczej zasiada obecnie prezes Moto-Profilu – Michał Tochowicz, który stoi także na czele grupy roboczej Task Force Data Management.
Diamenty Forbesa dla Moto-Profilu już po raz 10.
16/Maj

Diamenty Forbesa dla Moto-Profilu już po raz 10.

Moto-Profil został po raz kolejny wyróżniony prestiżowym Diamentem Forbesa. To już 10. nagroda dla naszej firmy, przyznana przez polską edycję tego międzynarodowego magazynu, specjalizującego się w publikowaniu list najlepszych i najbardziej wpływowych firm w Polsce i na świecie. W tegorocznej, 15. edycji Moto-Profil został wyróżniony jako jedno z najdynamiczniej rozwijających się polskich przedsiębiorstw w województwie śląskim, które osiągnęły najwyższy średni roczny wzrost wartości.
Wywiad z prezesem Moto-Profilu
27/Mar

Wywiad z prezesem Moto-Profilu

Zapraszamy do lektury najnowszego wywiadu z Michałem Tochowiczem dla branżowego portalu Motofaktor. W rozmowie wracamy do początków firmy, przybliżamy część historii oraz prezentujemy plany rozwojowe.
Moto-Profil z serią wyjątkowych wydarzeń na jubileusz 30-lecia
1/Mar

Moto-Profil z serią wyjątkowych wydarzeń na jubileusz 30-lecia

Jeden z największych dystrybutorów części oraz akcesoriów motoryzacyjnych w Polsce Moto-Profil - wchodzi w czwartą dekadę działalności. W związku z jubileuszem, właściciel marki ProfiAuto zaplanował na ten rok serię specjalnych wydarzeń, promocji oraz konkursów dla partnerów biznesowych. W marcu br. firma zaprezentowała m.in. nowe logo oraz nową stronę www, które korespondują z wprowadzoną w ostatnim czasie wizją - "Zapewniamy mobilność - dziś i jutro".